Domowy generator ozonu – działanie
O tym, że ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych, powierzchni biurowych, a także samochodu czy pokoi hotelowych jest najskuteczniejszą metodą dezynfekcji wnętrz, wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu. Jeśli zastanawiasz się, jak działa domowy generator ozonu i czy warto zainwestować w taki sprzęt, ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj metodę działania ozonatora i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie maszyny do ozonowania!
Jak działa domowy ozonator?
Charakterystyczny zapach ozonu w powietrzu możesz poczuć krótko po burzy. To dlatego, że trójcząsteczkowa odmiana tlenu powstaje na skutek wyładowań atmosferycznych. Ma silne biobójcze właściwości, które czynią ją 50 razy mocniejszym środkiem czyszczącym od chloru. Po kilkunastu minutach cząsteczki ozonu ulegają rozpadowi, zamieniając się w „zwykły” tlen.
Dokładnie tak samo działają domowe lub przemysłowe wytwornice ozonu, które również generują niewielkie wyładowania elektryczne, skutkujące powstaniem określonej liczby jonów O3. Wydajność ozonatora zależy od jego mocy, a także od charakteru. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie, domowe i samochodowe maszyny umożliwiające odgrzybianie klimatyzacji czy oczyszczanie powietrza, jak i wielokrotnie silniejsze przemysłowe wytwornice, przeznaczone do ozonowania magazynów, hal produkcyjnych czy powierzchni biurowej.
Ozonowanie a bezpieczeństwo
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że sam proces dezynfekcji ozonem pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności jest bezpieczny dla osób i zwierząt. Przed rozpoczęciem ozonowania należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, m.in. wynosząc z niego rośliny i wyprowadzając zwierzęta. Po zakończeniu dezynfekcji trzeba z kolei wywietrzyć wnętrza, po czym można bez żadnych obaw z nich korzystać, ciesząc się czystym powietrzem.
Zalety dezynfekcji ozonem
Podstawową korzyścią, jaką zapewnia ozonowanie powietrza, jest uniwersalny charakter takiego procesu. Można przeprowadzać go dosłownie wszędzie: w mieszkaniu, na terenie szkół, przedszkoli i obiektów medycznych, a także chcąc zdezynfekować sklep lub wykonać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Domowy generator ozonu usunie nie tylko bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie, ale również uciążliwie zapachy. Pomaga także chronić wnętrza przed insektami i gryzoniami oraz stanowi skuteczny sposób dezynfekcji mieszkania po przebyciu kwarantanny lub izolacji domowej.
Na co zwracać uwagę, wybierając ozonator?
Dostępne na rynku wytwornice ozonu różnią się między sobą wydajnością, którą musisz dostosować do kubatury domu. Przykładowo, maszyna do ozonowania produkująca 7 gramów ozonu na godzinę, będzie odpowiednia do pomieszczenia o wielkości do 50 m3, jednak ozonowanie wnętrza o objętości 220 m3 będzie wymagało generatora o wydajności minimum 32 g/h. Równie istotne są cena, jak również sam typ maszyny do ozonowania. Do najpopularniejszych zaliczają się ozonatory przedmuchowe oraz ciśnieniowe. Nie wiesz, jak dobrać generator do własnych potrzeb? Odwiedź sklep internetowy Blue Planet i skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych specjalistów!