Informacja

  • Zastosowanie ozonu w przemyśle spożywczym

    Zastosowanie ozonu w przemyśle spożywczym

    W 1839 roku niemiecki chemik C.F. Schönbein odkrył ozon, czyli cząsteczkę, składającą się z trzech atomów tlenu. Lata badań nad ozonem wykazały jego szerokie możliwości zastosowania. Jego silne działanie dezynfekujące, pozwala na stosowanie go do dezynfekcji wody pitnej oraz w przemyśle spożywczym.

    Ozon jako środek dezynfekcyjny

    Ozon jest ekologicznym, ale i niezwykle skutecznym środkiem dezynfekcyjnym, który posiada unikalne własności aseptyczne. Był on używany jako czynnik dezynfekujący wodę już od 1893 roku, natomiast w 1939 r. odkryto, że hamuje również rozwój drożdży i pleśni na owocach i warzywach w przechowalniach. Ze względu na fakt, iż ozon jest bardzo silnym utleniaczem, wykazuje on także duże właściwości bakteriobójcze. Niszczy zarówno wirusy, grzyby i ich zarodniki, pierwotniaki, bakterie, jak i ich zarodniki przetrwalnikowe. Można go stosować, jako gaz lub wodny roztwór ozonu. Można go stosować do dezynfekcji elementów stali nierdzewnej oraz do przemywania plastikowych pojemników, w których przewozi się mięso. Dzięki temu nie trzeba stawać silnych chemicznych środków. Warto zauważyć, że dezynfekcja ozonem nie powoduje uodparnia się mikroorganizmów.

    Zastosowanie ozonu do żywności

    Ozon stosuje się również w przemywaniu powierzchni owoców i warzyw, przedłuża to ich przydatność od spożycia, będąc jednocześnie techniką zupełnie bezpieczną dla konsumentów. Ozonowania hamuje rozwój pleśni i grzybów, niszczy bakterie E.coli, a ponadto opóźnia wytwarzanie enzymów odpowiedzialnych za psucie się owoców i warzyw. Jest to jedyny tak bezpieczny i skuteczny sposób na zapewnienie świeżości produktów spożywczych. Ozonowanie owoców i warzyw wykonuje się na liniach sortowniczych, natryskując produkty wodnym roztworem ozonu w odpowiednim stężeniu. Woda myje i dezynfekuje owoce i warzywa, a ponadto usuwa pozostałości szkodliwych dla zdrowia środków ochrony roślin. Ozonowanie odbywa się również po załadowaniu produktów do komory chłodniczej.