Ozonator – co to jest?
28.09.2020
Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń oraz neutralizacja przykrych zapachów to tylko niektóre z wielu zalet ozonatorów, które coraz częściej wykorzystujemy w naszych domach i miejscach pracy. W czasach, gdy o czyste powietrze coraz trudniej także w budynkach, generatory ozonu pozwalają oddychać wolnym od zanieczyszczeń tlenem, przynosząc ulgę m.in. alergikom. Dowiedz się, czym jest ozonator, poznaj wszystkie jego zastosowania i sprawdź, na co zwracać uwagę, planując zakup urządzeń do ozonowania.
Co to jest ozonator (generator ozonu)?
Dostępne na rynku ozonatory powietrza to nieinwazyjne urządzenia służące do bezpiecznego oczyszczania i dezynfekcji pomieszczeń mieszkalnych oraz użytkowych. Ich podstawową funkcją jest generowanie ozonu – odmiany tlenu o bardzo silnych właściwościach aseptycznych. Jeszcze kilka lat temu używano ich przede wszystkim w placówkach służby zdrowia, obecnie ozonowanie stało się procesem wykorzystywanym na masową skalę – również w gospodarstwach domowych.
Typowy generator ozonu pozwala chronić przed znajdującymi się w powietrzu bakteriami, drobnoustrojami oraz innymi zanieczyszczaniami. Jednocześnie, wydajność ozonu to skuteczna broń w walce z nieprzyjemnymi zapachami, np. uciążliwą wonią dymu papierosowego. Ze względu na przystępne ceny, domowe generatory ozonu cieszą się coraz większą popularnością, skutecznie wspierając swoich właścicieli w walce o czystsze powietrze w domach, biurach, samochodach oraz wielu innych miejscach.
Na czym polega ozonowanie?
W domowych urządzeniach do ozonowania gaz powstaje w podobny sposób, co w naturze. Jego źródłem w przyrodzie są wyładowania atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Charakterystyczny zapach tego pierwiastka możesz poczuć m.in. w trakcie burzy lub bezpośrednio po niej. Generator ozonu również wykorzystuje wyładowania elektryczne (niezupełne), wytwarzając go z tlenu zawartego w domu. Uwalnianie go podnosi skuteczność dezynfekcji pomieszczeń, dzięki czemu powietrze we wnętrzach staje się wolne od:
- bakterii,
- grzybów i sporów,
- innych alergenów,
- wszelkich pozostałych mikroorganizmów,
przywracając przyjemny zapach czystego i świeżego powietrza.
Działanie ozonu
Produkowany przez ozonator powietrza ozon (O3) stanowi jeden z najsilniejszych środków do dezynfekcji. Badania dowodzą, że gaz wykazuje nawet 50-krotnie wyższą skuteczność oczyszczania w porównaniu z chlorem. Jednocześnie, jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny, dzięki czemu generator może być wykorzystywany m.in. do dezynfekcji wody, sterylizacji wyrobów medycznych czy przy produkcji żywności.
Ze względu na swoją skuteczność w dezynfekcji pomieszczeń, domowy ozonator powietrza stanowi cenne wsparcie dla osób z alergią oraz uskarżających się na dolegliwości układu oddechowego. Zaletą częstego ozonowania domu jest znaczne podniesienie komfortu życia chorych, którzy mogą oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, takich jak grzyby czy bakterie.
Kolejnym – oprócz oczyszczania powietrza – pożądanym działaniem ozonu jest bardzo skuteczna neutralizacja przykrych zapachów. Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwej woni pleśni, wilgoci, papierosowego dymu czy nieprzyjemnego wyziewu z klimatyzacji, ozonowanie będzie najlepszym pomysłem. Co ważne, ozon nie maskuje odoru, jak dostępne w sklepach domowe odświeżacze powietrza, ale skutecznie i trwale go likwiduje, co znacznie podnosi standard korzystania z pomieszczeń.
Dezynfekcja wody
Jednym z coraz częstszych obszarów, w jakich znajdują zastosowanie ozonatory powietrza, czyli generatory ozonu, jest dezynfekowanie wody pitnej, basenowej czy stosowanej do prania lub mycia. Ozon skuteczniej od chloru zabija wszelkie drobnoustroje, co czyni go sposobem na podniesienie jakości wody w gospodarstwach domowych i jednocześnie alternatywą dla kosztownych inwestycji w filtr czy jonizator.
Dezynfekcja pomieszczeń
Od szpitali i placówek medycznych, przez biura, szkoły i sklepy, aż po budynki mieszkalne – ozonator powietrza znacznie podnosi skuteczność dezynfekcji pomieszczeń. Generator ozonu stanowi rozwiązanie często stosowane przez firmy zajmujące się m.in. odgrzybianiem lub odwilgacaniem mieszkań. Wszędzie tam, gdzie na skutek mało wydajnej lub nieprawidłowo zaprojektowanej wentylacji pojawiają się przykre zapachy i zanieczyszczenia, ozonowanie jest procesem pozwalającym skutecznie, szybko i trwale przywrócić odpowiednią czystość powietrza.
Dezynfekcja na zewnątrz
Miasta i służby komunalne wykorzystują wydajność ozonu oraz jego wpływ na zdrowie, stosując go m.in. do dezynfekowania miejsc publicznych, takich jak ulice, przystanki komunikacji miejskiej, podziemne przejścia czy parkingi. W ostatnich miesiącach generatory ozonu znalazły również zastosowanie przy oczyszczaniu wnętrz po odbytej izolacji sanitarnej lub kwarantannie. I choć nie ma naukowych dowodów na to, że gaz ten zabija wirusy, to z całą pewnością domowy generator ozonu poprawi warunki życia w czasach pandemii COVID-19.
Jaki ozonator wybrać?
Producenci oraz sprzedawcy oferują szeroki wybór urządzeń do ozonowania i dezynfekcji pomieszczeń. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe ozonatory powietrza do zastosowań domowych, jak i profesjonalne sprzęty, stosowane przez firmy sprzątające czy serwisy klimatyzacji. Chcąc pozbyć się przykrych zapachów z mieszkania, nie musisz inwestować od razu w model z najwyższej półki cenowej. Jednak wybierając generator ozonu, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:
- zastosowanie urządzenia – zastanów się, czy generator ozonu ma służyć głównie do oczyszczania powietrza, usuwania przykrych zapachów, odświeżania ubrań czy może uzdatniania wody,
- częstotliwość stosowania – profesjonalnych urządzeń do ozonowania używa się nawet przez kilka godzin bez przerwy. Domowe ozonowanie trwa zwykle od kilku minut do – maksymalnie – 1 godziny,
- dodatkowe wyposażenie – sprawdź, czy generator ozonu wyposażony jest m.in. w jonizator, który dodatkowo podnosi jakość powietrza oraz wody pitnej,
- sposób sterowania pracą urządzenia – na rynku dostępne są generatory ozonu manualne oraz bezobsługowe, wyposażone w dotykowy ekran, ułatwiający zarządzanie ustawieniami,
- wydajność ozonu – wyrażana w miligramach gazu produkowanych przez generator w ciągu godziny.
Profesjonalny generator ozonu
Dedykowane profesjonalnym zastosowaniom ozonatory wytwarzają wiele tysięcy miligramów ozonu na godzinę. Tego rodzaju urządzeń używa się jednak na skalę przemysłową, m.in. we wspomnianych wcześniej firmach sprzątających, szpitalach czy serwisach klimatyzacji. Taki sprzęt umożliwia również wydajne ozonowanie w obiektach o wielkiej kubaturze, m.in.: w halach sportowych i widowiskowych, na basenach, w kinach, teatrach czy zakładach przemysłowych.
Ozonator do domu
Standardowa wydajność domowego ozonowania mieści się w granicach do 500 mg/godz. Taka sprawność w zupełności wystarczy do większości tradycyjnych zastosowań:
- usunięcia przykrych zapachów wilgoci w pomieszczeniu,
- pozbycia się odoru z klimatyzacji,
- dezynfekcji wody pitnej,
- odświeżenia ubrań oraz wnętrz.
W ofercie producentów dostępne są zarówno uniwersalne generatory ozonu, jak i ozonatory przeznaczone do konkretnych celów. Warto o tym pamiętać, planując zakup, tak by w pełni dopasować wybrany model do własnych, indywidualnych potrzeb i preferencji.
Odpowiednio wydajne i niezawodne urządzenie do ozonowania, uzdatniania wody w mieszkaniu czy usuwania nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, będzie wsparciem każdego domu lub firmy. Wydajność ozonu oraz bezpieczeństwo stosowania powodują, że ozonator jest rozwiązaniem polecanym większości branż. Dzięki temu, generatory O3 znajdują zastosowanie m.in. w:
- placówkach opieki medycznej i gabinetach lekarskich,
- branży hotelowej i gastronomicznej – przy dezynfekcji pomieszczeń,
- serwisach klimatyzacji – usuwają zanieczyszczenia, odgrzybiają itp.,
- siłowniach i klubach fitness w celu zapewnienia przyjemnego zapachu w szatniach i salach ćwiczeń,
- przemyśle spożywczym – do dezynfekowania żywności,
- laboratoriach – do odkażania wyrobów medycznych i akcesoriów.
Jeśli trzymasz w domu psa, kota lub inne, dowolne zwierzę, generator ozonu pomoże Ci pozbyć się zapachu sierści oraz innych, nieprzyjemnych woni. Ozonatory powietrza polecane są również wszystkim posiadaczom aut, którzy chcą oczyścić wnętrza pojazdu oraz skutecznie zlikwidować przykre zapachy.
Ile kosztuje ozonator?
Dostępne na rynku ozonatory powietrza różnią się między sobą budową, parametrami, wydajnością oraz – oczywiście – ceną. Proste urządzenia do okazjonalnych zastosowań kupisz nawet za kilkaset złotych. Najzwyklejsze i najtańsze modele sprawdzą się jednak tylko się przy sporadycznym użytkowaniu i polecane są raczej do niewielkich pomieszczeń, dezynfekcji żywności itp. Jeśli chcesz regularnie rozprowadzać ozon po wnętrzu domu lub samochodu, powinieneś postawić na markowy sprzęt od jednego z renomowanych producentów. W takich sytuacjach najczęściej opłaca się zakup nieco droższego ozonatora, który oprócz lepszej wydajności, zapewni również dłuższe, bezproblemowe działanie.
W przypadku profesjonalnych modeli do zastosowań przemysłowych ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Oprócz rozwiązań standardowych w ofercie wielu firm dostępne są również konstrukcje produkowane na indywidualne zamówienie, co pozwala w pełni dostosować parametry ozonowania do potrzeb klienta. W zdecydowanej większości dotyczy to jednak generatorów używanych do oczyszczania największych obiektów.
Podsumowanie
Intensywne zanieczyszczenie atmosfery, coraz nowsze bakterie, odmiany grzybów i drobnoustrojów sprawiają, że domowy ozonator powietrza staje się cennym wsparciem każdego gospodarstwa, zakładu przemysłowego, mieszkania lub biura. Niemniej istotną korzyścią przemawiającą za jego zakupem jest fakt, iż generator ozonu to urządzenie w pełni bezpieczne, wykorzystujące całkowicie naturalne czynniki. Dzięki niemu, we własnym, prywatnym zaciszu możesz produkować ozon, którego tak bardzo brakuje w środowisku. Z całą pewnością warto zainwestować w ozonator, by zadbać o zdrowie i cieszyć się czystym powietrzem nie tylko po burzy – ale także na co dzień.