
Ozonator – co to jest?
28.09.2020
Generator ozonu – szybki sposób na czyste powietrze w domu! Ciesz się skutecznym oczyszczaniem pomieszczeń, wody i żywności dzięki ozonowaniu. Sprawdź!
Skuteczne oczyszczanie powietrza oraz neutralizacja przykrych zapachów to tylko niektóre z wielu zalet ozonatorów, które coraz częściej wykorzystujemy w naszych domach i miejscach pracy. W czasach, gdy o czyste powietrze coraz trudniej także w budynkach, generatory ozonu pozwalają oddychać wolnym od zanieczyszczeń tlenem, przynosząc ulgę m.in. alergikom. Dowiedz się, czym jest ozonator, poznaj wszystkie jego zastosowania i sprawdź, na co zwracać uwagę, planując zakup urządzeń do ozonowania.
Co to jest ozonator (generator ozonu)?
Dostępne na rynku ozonatory powietrza to nieinwazyjne urządzenia służące do bezpiecznego oczyszczania i poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych. Ich podstawową funkcją jest generowanie ozonu – odmiany tlenu o bardzo silnych właściwościach neutralizujących. Jeszcze kilka lat temu używano ich przede wszystkim w placówkach służby zdrowia, obecnie ozonowanie stało się procesem wykorzystywanym na masową skalę – również w gospodarstwach domowych.
Typowy generator ozonu pozwala poprawić jakość powietrza, usuwając z niego szkodliwe zanieczyszczenia, niepożądane zapachy oraz inne substancje. Jednocześnie, wydajność ozonu to skuteczna broń w walce z nieprzyjemnymi zapachami, np. uciążliwą wonią dymu papierosowego. Ze względu na przystępne ceny, domowe generatory ozonu cieszą się coraz większą popularnością, skutecznie wspierając swoich właścicieli w walce o czystsze powietrze w domach, biurach, samochodach oraz wielu innych miejscach.
Na czym polega ozonowanie?
W domowych urządzeniach do ozonowania gaz powstaje w podobny sposób, co w naturze. Jego źródłem w przyrodzie są wyładowania atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Charakterystyczny zapach tego pierwiastka możesz poczuć m.in. w trakcie burzy lub bezpośrednio po niej. Generator ozonu również wykorzystuje wyładowania elektryczne (niezupełne), wytwarzając go z tlenu zawartego w domu. Uwalnianie go podnosi skuteczność oczyszczania pomieszczeń, dzięki czemu powietrze we wnętrzach staje się wolne od:
- niepożądanych substancji,
- nieprzyjemnych zapachów,
- zanieczyszczeń.
Powietrze staje się czystsze, przywracając przyjemny zapach świeżego otoczenia.
Działanie ozonu
Produkowany przez ozonator powietrza ozon (O3) stanowi jeden z najsilniejszych środków do poprawy jakości powietrza. Badania dowodzą, że gaz wykazuje nawet 50-krotnie wyższą skuteczność oczyszczania w porównaniu z chlorem. Jednocześnie, jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny, dzięki czemu generator może być wykorzystywany m.in. do poprawy jakości wody, oczyszczania wyrobów medycznych czy przy produkcji żywności.
Ze względu na swoją skuteczność w oczyszczaniu pomieszczeń, domowy ozonator powietrza stanowi cenne wsparcie dla osób z alergią oraz uskarżających się na dolegliwości układu oddechowego. Zaletą częstego ozonowania domu jest znaczne podniesienie komfortu życia chorych, którzy mogą oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, takich jak wilgoć czy zapachy pleśni.
Kolejnym – oprócz poprawy jakości powietrza – pożądanym działaniem ozonu jest bardzo skuteczna neutralizacja przykrych zapachów. Jeśli chcesz pozbyć się uciążliwej woni wilgoci, papierosowego dymu czy nieprzyjemnego wyziewu z klimatyzacji, ozonowanie będzie najlepszym pomysłem. Co ważne, ozon nie maskuje odoru, jak dostępne w sklepach domowe odświeżacze powietrza, ale skutecznie i trwale go likwiduje, co znacznie podnosi standard korzystania z pomieszczeń.
Oczyszczanie wody
Jednym z coraz częstszych obszarów, w jakich znajdują zastosowanie ozonatory powietrza, czyli generatory ozonu, jest oczyszczanie wody pitnej, basenowej czy stosowanej do prania lub mycia. Ozon skuteczniej od chloru usuwa wszelkie zanieczyszczenia, co czyni go sposobem na podniesienie jakości wody w gospodarstwach domowych i jednocześnie alternatywą dla kosztownych inwestycji w filtr czy jonizator.
Oczyszczanie pomieszczeń
Od szpitali i placówek medycznych, przez biura, szkoły i sklepy, aż po budynki mieszkalne – ozonator powietrza znacznie podnosi skuteczność oczyszczania pomieszczeń. Generator ozonu stanowi rozwiązanie często stosowane przez firmy zajmujące się m.in. poprawą jakości powietrza w mieszkaniach czy oczyszczaniem wody. Wszędzie tam, gdzie na skutek mało wydajnej lub nieprawidłowo zaprojektowanej wentylacji pojawiają się nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia, ozonowanie jest procesem pozwalającym skutecznie, szybko i trwale przywrócić odpowiednią jakość powietrza.
Oczyszczanie na zewnątrz
Miasta i służby komunalne wykorzystują wydajność ozonu oraz jego wpływ na zdrowie, stosując go m.in. do oczyszczania miejsc publicznych, takich jak ulice, przystanki komunikacji miejskiej, podziemne przejścia czy parkingi. W ostatnich miesiącach generatory ozonu znalazły również zastosowanie przy oczyszczaniu wnętrz po odbytej izolacji sanitarnej lub kwarantannie. I choć nie ma naukowych dowodów na to, że gaz ten usuwa mikroorganizmy, to z całą pewnością domowy generator ozonu poprawi warunki życia w czasach pandemii COVID-19.
Jaki ozonator wybrać?
Producenci oraz sprzedawcy oferują szeroki wybór urządzeń do ozonowania i oczyszczania powietrza. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe ozonatory powietrza do zastosowań domowych, jak i profesjonalne sprzęty, stosowane przez firmy sprzątające czy serwisy klimatyzacji. Chcąc pozbyć się przykrych zapachów z mieszkania, nie musisz inwestować od razu w model z najwyższej półki cenowej. Jednak wybierając generator ozonu, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:
- Zastosowanie urządzenia – zastanów się, czy generator ozonu ma służyć głównie do oczyszczania powietrza, usuwania przykrych zapachów, odświeżania ubrań czy może oczyszczania wody.
- Częstotliwość stosowania – profesjonalnych urządzeń do ozonowania używa się nawet przez kilka godzin bez przerwy. Domowe ozonowanie trwa zwykle od kilku minut do – maksymalnie – 1 godziny.
- Dodatkowe wyposażenie – sprawdź, czy generator ozonu wyposażony jest m.in. w jonizator, który dodatkowo podnosi jakość powietrza oraz wody pitnej.
- Sposób sterowania pracą urządzenia – na rynku dostępne są generatory ozonu manualne oraz bezobsługowe, wyposażone w dotykowy ekran, ułatwiający zarządzanie ustawieniami.
- Wydajność ozonu – wyrażana w miligramach gazu produkowanych przez generator w ciągu godziny.
Profesjonalny generator ozonu
Dedykowane profesjonalnym zastosowaniom ozonatory wytwarzają wiele tysięcy miligramów ozonu na godzinę. Tego rodzaju urządzeń używa się jednak na skalę przemysłową, m.in. we wspomnianych wcześniej firmach sprzątających, szpitalach czy serwisach klimatyzacji. Taki sprzęt umożliwia również wydajne ozonowanie w obiektach o wielkiej kubaturze, m.in.: w halach sportowych i widowiskowych, na basenach, w kinach, teatrach czy zakładach przemysłowych.
Ozonator do domu
Standardowa wydajność domowego ozonowania mieści się w granicach do 500 mg/godz. Taka sprawność w zupełności wystarczy do większości tradycyjnych zastosowań:
- usunięcia przykrych zapachów wilgoci w pomieszczeniu,
- pozbycia się odoru z klimatyzacji,
- oczyszczania wody pitnej,
- odświeżenia ubrań oraz wnętrz.
Powiązane produkty