FILTRACJA POWIETRZA

Jakość powietrza w Polsce

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Największy problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce występuje w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pyłu zawieszonego PM10, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jak również drobniejszej frakcji pyłu, PM 2,5, składającego się z cząstek o średnicy poniżej 2,5 mikrometra.

Człowiek

Każdego dnia człowiek wdycha dwadzieścia kilogramów powietrza. Jest to ciężar robiący wrażenie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że człowiek każdego dnia zjada średnio półtora kilograma pożywienia i wypija dwa i pół litra wody. Ludzie z reguły bardzo uważają na to, co jedzą i piją. Należy spodziewać się, że jakości powietrza, którym oddychamy, w najbliższym czasie poświęcone zostanie więcej uwagi. W jaki sposób istniejące substancje mogą wpływać na nasze działanie i zdrowie? W jaki sposób możemy zadbać, by jakość powietrza, którym oddychamy była optymalna?

Filtracja powietrza

Filtr elektrostatyczny to jednostka filtrująca powietrze, która usuwa zanieczyszczenia, drobny i bardzo drobny pył, dym, krople i zanieczyszczenia mikrobiologiczne (np. Bakterie i wirusy) z przepływu powietrza za pomocą sił elektrycznych. Skuteczność filtrów Elixair to 99,8%. W jednostce jonizacyjnej wysokie napięcie jest doprowadzane do drutów wylotowych w celu utworzenia pola elektrycznego między przewodami a płytkami zbiorczymi. Elektrycznie naładowane płytki zbierające w środku strumienia powietrza zbierają naładowane cząstki na powierzchniach płyt.

Strata ciśnienia w filtrze elektrostatycznym jest bardzo niska i pozostaje stała, ponieważ zabrudzenie płyt zbierających zanieczyszczenia nie wpływa na przepływ powietrza, przeciwnie do popularnego filtra Hepa. Elektrofiltr, który jest wykonany ze stali, ma taką samą żywotność jak centrala wentylacyjna. Konserwacja elektrofiltrów jest opłacalna i nie generuje odpadów. Zarówno jednostka jonizacyjna, jak i kolektory muszą być regularnie myte (czas zależy od wydajności filtracji wstępnej i ilości cząstek stałych w powietrzu). Czas zwrotu instalacji ESP wynosi zwykle 2-3 lata, ponieważ oszczędza energię wentylatora i wymianę filtra.

Napięcie robocze należy zoptymalizować, aby zapewnić wysoką wydajność filtracji cząstek stałych, a także zminimalizować wytwarzanie ozonu w jednostce jonizacyjnej. Filtr chemiczny typu aktywnego węgla lub filtra typu honeycomb (KMnO4) zaleca się stosować po elektrofiltrze w celu zebrania niewielkiej ilości ozonu wytwarzanego w urządzeniu i usunięcia otaczających gazów.

budowa filtra

Wydajność filtracji mechanicznej i elektrostatycznej pod względem zawartości cząstek stałych jest w przybliżeniu taka sama. Jednak filtr elektrostatyczny zabija i usuwa mikrobiologiczne zanieczyszczenia z powietrza.

tabela filtracji

Kolejną istotną różnicą jest spadek ciśnienia filtracji. W przypadku filtrów mechanicznych różnica ciśnień między czystym a brudnym filtrem jest duża, gdzie w elektrofiltrze uderzenie jest znacznie mniejsze.

  • Filtr wstępny (MERV 8 / EU 4): 50 - 150 Pa;
  • Filtr gruboziarnisty (MERV 9 / EU 5): 70 - 350 Pa;
  • Filtr dokładny (MERV 15 / EU 9): 100 - 350 Pa;
  • Filtr HEPA: 250 - 500 Pa;
  • Odpylacz elektrostatyczny: 10 - 50 Pa.

Jeśli budynek nie ma wentylacji mechanicznej i nie można go doposażyć w centrale filtracyjną, separującą całe wchodzące do budynku powietrze, dobrą alternatywą będzie pokojowy, mobilny oczyszczacz elektrostatyczny. Korzyści płynące z takiego sposobu filtracji powietrza będą przekładać na nasze zdrowie i samopoczucie każdego dnia.