Informacja

Promocje

 • Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu - odgrzybianie ozonem?

  Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu - odgrzybianie ozonem?

  Grzyb w mieszkaniu to prawdziwe utrapienie. Najczęściej zadomawia się w łazience, ale właściciele lokali w starym budownictwie wiedzą, że tak naprawdę nie ma dla niego barier: potrafi pojawić się równie dobrze w kuchni, przedpokoju, a nawet w sypialni. Preparatów odgrzybiających na rynku jest mnóstwo… Dlaczego więc walka z grzybem przypomina walkę z wiatrakami?

   

  Podstawowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów jest wilgoć. Nieefektywna wentylacja to niestety często domena starych budynków, stąd też ich większe narażenie na zagrzybienie. Sam wiek obiektu też robi swoje, gdyż znaczna większość starych kamienic była w swym życiu przynajmniej raz zagrzybiona, więc zarodniki są w nich dosłownie wszędzie. Ale nie należy sprowadzać tego problemu wyłącznie do tematu starego budownictwa. W ogromnym stopniu przez grzyba nękane są domki jednorodzinne (szczególnie te z okresu PRL-u), a także budownictwo wielkopłytowe. Zarodniki bowiem mogą przywędrować wręcz z wiosennym wiatrem. A wystarczy tylko dać im odrobinę korzystnych warunków i już zaczyna w nich tętnić życie.

  Generator ozonu przeciw grzybom

  O zagrożeniach, na jakie narażeni są mieszkańcy zagrzybionych pomieszczeń, pisaliśmy już obszernie tutaj: https://ozongenerator.pl/content/25-grzyby-plesniowe. Warto zerknąć, by uświadomić sobie, że to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Tymczasem jednak sprecyzujmy się na kwestii: Dlaczego tak trudno jest pozbyć się grzyba? Przede wszystkim dlatego, że większość osób skupia się na zwalczaniu tego, co widoczne. Zapominając zupełnie, że największa siła grzyba polega na tym, czego nie widać, czyli na zarodnikach. Nawet więc, jeśli z użyciem chemicznych preparatów uda nam się pozornie opanować sytuację, to jest niemal pewne, że grzyb pojawi się ponownie. Bo skoro raz się pojawił, to całe mieszkanie jest wręcz pełne jego zarodników.

   

  Ozon w walce z grzybem

   

  Chemiczna walka z grzybem do przyjemności nie należy i generalnie jest to proces żmudny oraz uciążliwy. Nie gwarantuje też pełnego sukcesu, bo wystarczy tylko odrobina wilgoci, by ukryte (nawet w szafie z ubraniami) zarodniki znów się uaktywniły. Zupełnie inaczej ma się rzecz z ozonem. Ozon dociera wszędzie, niczego przy tym nie niszcząc, ani nie zostawiając żadnych śladów. Niczego… poza grzybem oczywiście. Zarówno istniejące już wykwity, jak też rozsiane wokół zarodniki padają po prostu niczym muchy pod wpływem zabójczego dla nich gazu. A wszystko za sprawą silnych właściwości utleniających ozonu. Ozonowanie pomieszczeń jest nie tylko skuteczne, ale też wygodne. Po zakończonej pracy generatora ozonu wystarczy tylko usunąć mechanicznie martwe już strzępki grzybów. O tym, w jaki sposób dobrać właściwy generator ozonu, by skutecznie odgrzybić pomieszczenie, można poczytać tutaj: https://ozongenerator.pl/content/33-jak-dobrac-generator-ozonu.