• Jak działa ozonator samochodowy?

  Jak działa ozonator samochodowy?

  Świeże, czyste, a przede wszystkim pozbawione bakterii powietrze ma bardzo duży wpływ na nasz oddech, a co za tym idzie na komfort życia. Zakurzone powietrze o nieprzyjemnym zapachu, może prowadzić do poczucia zmęczenia, ospałości czy braku koncentracji. Będąc w domu możemy sobie z tym problemem bez trudu poradzić, po prostu wietrząc wnętrze. Inaczej jest w przypadku pojazdów. Jadąc zazwyczaj nie otwieramy okien, ponieważ zmniejsza to komfort prowadzenia samochodu, zamiast tego stosujemy klimatyzację. Do niedawna dezynfekcja samochodów była możliwa jedynie przy okazji czyszczenia klimatyzacji w profesjonalnych zakładach. Dziś możemy skorzystać z generatora ozonu.

  Czym jest i jak powstaje ozon

  Ozon jest cząsteczką złożoną z trzech atomów tlenu, czym różni się od dwuatomowego cząsteczek powietrza, którym oddychamy. Jednakże ozon dosyć szybko ulega procesowi rozpadu i przekształcenia się w dwuatomową odmianę. Ozon jest naturalną częścią atmosfery. Powstaje on za pomocą działania promieni ultrafioletowych w stratosferze, będąc jednocześnie tarczą, chroniącą przed nimi ziemię, ale również w trakcie wyładowań koronowych – stąd charakterystyczny zapach powietrza po burzy. Oba te zjawiska można w łatwy sposób odtworzyć w laboratorium. Ze względu na szybkie przejście Odo postaci dwuatomowej, nie istnieje możliwość przechowywania ozonu. Należy wytworzyć go w miejscu, w którym ma zostać użyty. Do tego służą generatory ozonu.

  Zastosowanie ozonatorów w samochodzie

  Ozon wykazuje bardzo silne właściwości dezynfekcyjne, bakterio- i grzybobójcze. Usuwa również drobnoustroje i nieprzyjemne zapachy. Likwiduje także różnego rodzaju alergeny, które znajdują się najczęściej w przewodzie wentylacyjnym pojazdów. Ozonowanie pojazdu warto zacząć od ręcznego wytarcia nagromadzonych w nim zabrudzeń i kurzu. Następnie należy odpowiednio umieścić ozonator – ponieważ cząsteczki ozonu są cięższe od powietrza, powinien on stać na podwyższeniu. Jeżeli chcemy również zdezynfekować przewody wentylacyjne i klimatyzację, należy uruchomić samochód i włączyć klimatyzację w obiegu zamkniętym. Po zakończonym ozonowaniu, zaleca się wietrzyć samochód przez kolejne 30 minut.